Posiadanie konta firmowego może okazać się niezbędne, szczególnie wtedy, kiedy główną działalność gospodarczą jest mocno związana z branżą e-commerce. Dlaczego? Otóż rachunek firmowy w banku znacznie ułatwia prowadzenie rozliczeń z kontrahentami, Urzędem Skarbowym, a nawet Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Prowadzenie sprzedaży towarów przez internet wiąże się z tym, iż potencjalni klienci realizują zapłatę za zamówienie szybkim przelewem bankowym lub płatnością kartą. Aby wygodnie odbierać takie płatności, konto firmowe okazuje się wręcz niezbędne.
Konto firmowe i terminal płatniczy w jednym – dobre rozwiązanie dla każdej firmy
Decydując się na konto firmowe wraz z terminalem płatniczym w jednym, można przede wszystkim zyskać wiele dodatkowych benefitów. Z ciekawą propozycją w kierunku przedsiębiorców wyszedł bank Pekao S.A, który daje możliwość skorzystania z terminala płatniczego na następujących warunkach:
- Terminal za 0 złotych przez 24 miesiące dla firm, które dotychczas nie przyjmowały płatności kartą i nie korzystały z programu Polska Bezgotówkowa. W tym przypadku oferta obejmuje 0 złotych za dzierżawę urządzenia oraz 0% prowizji rozliczeniowej przez 5 miesięcy lub do kwoty obrotu 42 tys. złotych.
- Terminal za złotówkę przez 24 miesiące w ramach dzierżawy urządzenia oraz niska prowizja rozliczeniowa ustalana indywidualnie z przedsiębiorcą.
Decydując się na terminal płatniczy połączony z kontem firmowym w Pekao S.A, można przede wszystkim zyskać:
- wyższe obroty firmy,
- gwarancję bezpieczeństwa transakcji,
- oszczędność czasu – zarówno dla firmy, jak i potencjalnych klientów,
- wiele usług dodatkowych w ramach konta firmowego, np. usługa instalacji terminala, szkolenia, serwis.
Terminal płatniczy – kiedy jest wymagany?
Już od 1 stycznia 2022 roku każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do tego, aby przyjmować zapłaty za towar lub usługi terminalem płatniczym, o ile firma prowadzi rozliczenia kasą fiskalną. Jeśli chodzi o działalność w branży e-commerce, czyli sklepy internetowe – sytuacja wygląda nieco inaczej.
Sklepy, które sprzedają wyłącznie przez internet i nie prowadzą jeszcze ewidencji sprzedaży kasą fiskalną online, nie są zobowiązane do posiadania terminala płatniczego. Warunkiem jest jednak prowadzenie wyłącznie sprzedaży internetowej, bez możliwości odbioru towaru osobiście przez klienta w siedzibie firmy. Sprzedaż pobraniowa za pośrednictwem firmy kurierskiej także nie generuje posiadania terminala płatniczego, gdyż ostateczne rozliczenia są prowadzone bezpośrednio z firmą kurierską – najczęściej przelewem.
Jeśli chodzi o obowiązek posiadania terminala płatniczego w firmie, warto wiedzieć, że Art. 19 ustawy Prawo przedsiębiorców jasno określa, że obowiązek ten pojawia się w przypadku firm prowadzących sprzedaż usługi towarów:
- w lokalu,
- poza lokalem firmy, np. w restauracji, u klienta na etapie dostawy towaru,
- w pojazdach wykorzystywanych w ramach działalności gospodarczej, np. przewóz osób.
Oczywiście posiadanie terminala płatniczego wciąż nie będzie bezdyskusyjnym obowiązkiem, gdyż w myśl ustawy przedsiębiorcy mogą zaoferować zamienne inne metody płatności: BLIK, przelew tradycyjny oraz płatność aplikacją bankową.
Na co zwrócić uwagę, wybierając konto firmowe z terminalem? Podsumowanie
Przed wyborem terminala płatniczego dla swojej firmy, warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników, determinujących opłacalność dzierżawy konkretnego sprzętu.
- Sposób łączności – najpopularniejsze modele terminali, jak np. MiniPOS PAX A50 dostępny w ofercie banku Pekao S.A łączy się bezprzewodowo z użyciem GPRS, 3G, LTE oraz Wi-Fi.
- Czas pracy na zasilaniu bateryjnym – najlepiej do kilkunastu dni.
- Sposób obsługi – idealny terminal to taki, który jest łatwy w obsłudze i ma intuicyjny interfejs.
- Sposób raportowania transakcji – nowoczesne terminale dostępne w ramach dzierżawy Pekao S.A raportują dokumentację elektroniczną w ramach usługi E-potwierdzeń.
Podsumowując – dzierżawa terminala płatniczego to dobry pomysł, szczególnie w przypadku firm, które oferują swoje usługi i towary stacjonarnie. Dzięki temu potencjalni klienci mogą łatwiej dokonywać płatności, a kwoty transakcji będą przekazywane bezpośrednio na rachunek firmowy.