Posiadanie konta firmowego może okazać się niezbędne, szczególnie wtedy, kiedy główną działalność gospodarczą jest mocno związana z branżą e-commerce. Dlaczego? Otóż rachunek firmowy w banku znacznie ułatwia prowadzenie rozliczeń z kontrahentami, Urzędem Skarbowym, a nawet Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Prowadzenie sprzedaży towarów przez internet wiąże się z tym, iż potencjalni klienci realizują zapłatę za zamówienie szybkim przelewem bankowym lub płatnością kartą. Aby wygodnie odbierać takie płatności, konto firmowe okazuje się wręcz niezbędne.

Konto firmowe i terminal płatniczy w jednym – dobre rozwiązanie dla każdej firmy

Decydując się na konto firmowe wraz z terminalem płatniczym w jednym, można przede wszystkim zyskać wiele dodatkowych benefitów. Z ciekawą propozycją w kierunku przedsiębiorców wyszedł bank Pekao S.A, który daje możliwość skorzystania z terminala płatniczego na następujących warunkach:

 • Terminal za 0 złotych przez 24 miesiące dla firm, które dotychczas nie przyjmowały płatności kartą i nie korzystały z programu Polska Bezgotówkowa. W tym przypadku oferta obejmuje 0 złotych za dzierżawę urządzenia oraz 0% prowizji rozliczeniowej przez 5 miesięcy lub do kwoty obrotu 42 tys. złotych.
 • Terminal za złotówkę przez 24 miesiące w ramach dzierżawy urządzenia oraz niska prowizja rozliczeniowa ustalana indywidualnie z przedsiębiorcą.

Decydując się na terminal płatniczy połączony z kontem firmowym w Pekao S.A, można przede wszystkim zyskać:

 • wyższe obroty firmy,
 • gwarancję bezpieczeństwa transakcji,
 • oszczędność czasu – zarówno dla firmy, jak i potencjalnych klientów,
 • wiele usług dodatkowych w ramach konta firmowego, np. usługa instalacji terminala, szkolenia, serwis.

Terminal płatniczy – kiedy jest wymagany?

Już od 1 stycznia 2022 roku każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do tego, aby przyjmować zapłaty za towar lub usługi terminalem płatniczym, o ile firma prowadzi rozliczenia kasą fiskalną. Jeśli chodzi o działalność w branży e-commerce, czyli sklepy internetowe – sytuacja wygląda nieco inaczej. 

Sklepy, które sprzedają wyłącznie przez internet i nie prowadzą jeszcze ewidencji sprzedaży kasą fiskalną online, nie są zobowiązane do posiadania terminala płatniczego. Warunkiem jest jednak prowadzenie wyłącznie sprzedaży internetowej, bez możliwości odbioru towaru osobiście przez klienta w siedzibie firmy. Sprzedaż pobraniowa za pośrednictwem firmy kurierskiej także nie generuje posiadania terminala płatniczego, gdyż ostateczne rozliczenia są prowadzone bezpośrednio z firmą kurierską – najczęściej przelewem.

Jeśli chodzi o obowiązek posiadania terminala płatniczego w firmie, warto wiedzieć, że Art. 19 ustawy Prawo przedsiębiorców jasno określa, że obowiązek ten pojawia się w przypadku firm prowadzących sprzedaż usługi towarów:

 • w lokalu,
 • poza lokalem firmy, np. w restauracji, u klienta na etapie dostawy towaru,
 • w pojazdach wykorzystywanych w ramach działalności gospodarczej, np. przewóz osób.

Oczywiście posiadanie terminala płatniczego wciąż nie będzie bezdyskusyjnym obowiązkiem, gdyż w myśl ustawy przedsiębiorcy mogą zaoferować zamienne inne metody płatności: BLIK, przelew tradycyjny oraz płatność aplikacją bankową.

Na co zwrócić uwagę, wybierając konto firmowe z terminalem? Podsumowanie

Przed wyborem terminala płatniczego dla swojej firmy, warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników, determinujących opłacalność dzierżawy konkretnego sprzętu.

 • Sposób łączności – najpopularniejsze modele terminali, jak np. MiniPOS PAX A50 dostępny w ofercie banku Pekao S.A łączy się bezprzewodowo z użyciem GPRS, 3G, LTE oraz Wi-Fi.
 • Czas pracy na zasilaniu bateryjnym – najlepiej do kilkunastu dni.
 • Sposób obsługi – idealny terminal to taki, który jest łatwy w obsłudze i ma intuicyjny interfejs.
 • Sposób raportowania transakcji – nowoczesne terminale dostępne w ramach dzierżawy Pekao S.A raportują dokumentację elektroniczną w ramach usługi E-potwierdzeń.

Podsumowując – dzierżawa terminala płatniczego to dobry pomysł, szczególnie w przypadku firm, które oferują swoje usługi i towary stacjonarnie. Dzięki temu potencjalni klienci mogą łatwiej dokonywać płatności, a kwoty transakcji będą przekazywane bezpośrednio na rachunek firmowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt z redakcją: kontakt@gospodarka4zero.pl

Właścicielem serwisu www.gospodarka4zero.pl jest spółka MarkOnline Sp. z.o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 70, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem 0000632902, NIP: 5252673149.Użytkownicy korzystają z serwisu www.gospodarka4zero.pl zgodnie z jego polityką prywatności oraz regulaminem serwisu.Administratorem danych osobowych jest MarkOnline Sp. z.o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 70. Dane osobowe są przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane w celach marketingowych przez Markonline Sp. z o.o.. W razie wyrażenia zgody, dane osobowe mogą być przetwarzane w celach marketingowych związanych z przedstawieniem oferty, udostępnianie podmiotom współpracującym z Markonline Sp. z o.o. Dane osobowe mogą być również udostępniane podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail iod@markonline.pl.


Advertisement