Procedura kasacji samochodowej nie jest skomplikowana, należy jednak pamiętać o dokonaniu kilku formalności wiążących się z oddaniem auta do złomu. W przypadku demontażu pojazdu zarejestrowanego na firmę, wygląda ona podobnie jak dla osób prywatnych, trzeba jedynie pamiętać o odpowiednim sposobie rozliczenia środków nabytych za sprzedaż auta na złomowisko.

Udaj się do pobliskiego auto złomu

Sprzedaż samochodu na złom jest możliwa w miejscach, które zajmują się recyklingiem pojazdów wycofanych. Są nimi punkty zbierania pojazdów oraz specjalistyczne stacje demontażu. By pozbyć się auta można również skorzystać z pośrednictwa złomowaniu poprzez usługi lokalnych skupów aut lub mobilnych auto złomów.

Złomowanie auta należącego do firmy wiąże się z koniecznością przygotowania odpowiednich dokumentów. Musimy skompletować następujące z nich:

  • Dowód Rejestracyjny,
  • Kartę Pojazdu,
  • Tablice Rejestracyjne,

konieczne będzie też wylegitymowanie osoby oddającej pojazd do kasacji przy użyciu Dowodu Osobistego lub Paszportu. Wrak samochodu można dostarczyć do stacji demontażu pojazdów samodzielnie, lub skorzystać z opcji transportu auta lawetą.

Pracownik stacji wyda nam dokument potwierdzający złomowanie, za pomocą którego możemy wyrejestrować pojazd w Wydziale Komunikacji. Gdy to zrobimy, pozostaje jeszcze poinformować o tym ubezpieczyciela, oraz wypowiedzieć polisę ubezpieczenia OC.

Rozliczenie kasacji auta służbowego

Wraz ze sprzedażą środka trwałego – jakim to często jest samochód należący do firmy, powstaje obowiązek rozliczenia tej transakcji. Przedsiębiorstwa, które są płatnikami VAT powinny wystawić fakturę z adnotacją o odwrotnym obciążeniu (o.o.), jakie zgodnie z prawem ma zastosowanie przy kasacji pojazdu. Obowiązek rozliczenia podatku VAT należy w tym przypadku spoczywa na nabywcy – a więc stacji demontażu pojazdów, w której zdecydowaliśmy się zezłomować samochód.

Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi oznaczeń deklaracji JPK_VAT, przy sprzedaży auta na złomowanie, powinniśmy użyć kodu GTU_05 (dostawa odpadów) oraz GTU_07 (dostawa pojazdów oraz części).

Warto również wiedzieć, że decydując się na demontaż starego samochodu firmowego, możemy liczyć na zwrot składki nadpłaconej polisy OC za jej niewykorzystany okres. W tym celu należy zgłosić się do firmy ubezpieczeniowej wraz z urzędową decyzją o wyrejestrowaniu pojazdu.

Opracowanie artykułu: Auto-House: firma specjalizująca się w złomowaniu samochodów zarówno prywatnych jak i firmowych na terenie Województwa Śląskiego. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt z redakcją: kontakt@gospodarka4zero.pl

Właścicielem serwisu www.gospodarka4zero.pl jest spółka MarkOnline Sp. z.o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 70, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem 0000632902, NIP: 5252673149.Użytkownicy korzystają z serwisu www.gospodarka4zero.pl zgodnie z jego polityką prywatności oraz regulaminem serwisu.Administratorem danych osobowych jest MarkOnline Sp. z.o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 70. Dane osobowe są przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane w celach marketingowych przez Markonline Sp. z o.o.. W razie wyrażenia zgody, dane osobowe mogą być przetwarzane w celach marketingowych związanych z przedstawieniem oferty, udostępnianie podmiotom współpracującym z Markonline Sp. z o.o. Dane osobowe mogą być również udostępniane podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail iod@markonline.pl.