Co dla przedsiębiorcy jest bardziej opłacalne: samochód w leasingu czy kredycie? Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem samochodu i posiadasz własną firmę, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. 

Wielu przedsiębiorców dochodzi w końcu do momentu, gdy niezbędny do prowadzenia lub nawet rozwoju firmy okazuje się samochód. Właściciele działalności gospodarczych stają wówczas przed dylematem: samochód w leasingu czy kredyt? Obie formy finansowania zakupu pojazdu cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem świata biznesu. Naturalnie zarówno jedna, jak i druga ma swoje plusy oraz minusy. Poniżej postaramy się wymienić najważniejsze z nich, a także zastanowimy się, które rozwiązanie jest atrakcyjniejsze z finansowego punktu widzenia. 

Samochód w leasingu i kredyt

To aktualnie dwa najpopularniejsze i najprostsze sposoby finansowania firmowego pojazdu. Każdy z nich posiada jednak inne cechy i jest adresowany do różnych przedsiębiorców. Mimo setek ocen poszczególnych produktów finansowych, trudno wskazać, że akurat jeden z nich jest tym właściwym. Wszystko zależy bowiem od potrzeb, ale i możliwości materialnych właściciela działalności gospodarczej. 

Wysyp przedsiębiorców

Mimo dość wysokich podatków, rygorystycznych przepisów prawa, a wręcz niedostosowania ich do współczesnego biznesu, z każdym rokiem rośnie w naszym kraju liczba firm. Dla wielu Polaków własna działalność gospodarcza wydaje się być szansą na lepsze życie niż np. umowa o pracę. Z całą pewnością biznes zapewnia właścicielom większą wolność wprowadzania w życiu swoich pomysłów. Przy odpowiednim poziomie determinacji, szczęścia i talentu pozwala także stopniowo podwyższać zarobki. 

Największe problemy firm

Biznes opiera się na pieniądzu, a finanse nie są najmocniejszą stroną wielu początkujących przedsiębiorstw. To właśnie wchodzące dopiero na rynek firmy potrzebują największego wsparcia ze strony banków oraz instytucji pożyczkowych. Na szczęście podmioty te chętnie świadczą wsparcie w postaci licznych produktów finansowych. Początkujący przedsiębiorcy powinni zachować jednak ostrożność i nie ulegać emocjom. Nawet gdy w portfelu brakuje pieniędzy, najważniejszy jest zdrowy rozsądek i analiza swojej sytuacji. 

Samochód w leasingu na firmę

Istnieją rzeczy ważne i ważniejsze. Do tych drugim z całą pewnością należą przedmioty czy dobra niematerialne, które w znaczącym stopniu mogą usprawnić działanie przedsiębiorstwa. Na pewnym etapie jego rozwoju potrzebą staje się posiadanie firmowego pojazdu. Nie bez powodu coraz więcej instytucji bankowych oferuje kredyt na samochód lub możliwość wzięcia auta w leasing. Podmioty świadczące takie usługi wychodzą naprzeciw oczekiwaniom ludzi świata biznesu. 

Czym jest kredyt samochodowy?

To rodzaj kredytu udzielanego przez bank lub wyspecjalizowaną firmę. W ramach umowy kredytobiorca uzyskuje określoną ilość środków, które może przeznaczyć na zakup samochodu. Zobowiązanie ma więc charakter celowy. Dla kredytodawcy nie jest ważne, jaki pojazd zakupi klient. Może to być zarówno starszy, jak i nowy model samochodu. Warunkiem koniecznym jest jednak to, aby posiadał ważny dowód rejestracyjny. Specyfiką przypomina nieco kredyt hipoteczny. Rolę zastawu odgrywa w tym przypadku nabyte auto. 

Dla kogo? 

Adresowany jest z pewnością do osób, które posiadają wysoką zdolność kredytową. Kredyt samochodowy nie różni się w tym względzie od innych tego rodzaju produktów bankowych. Instytucja dokładnie prześledzi historię wnioskodawcy. Ponadto sprawdzi jego dane w rejestrach dłużników, między innymi bazy Biura Informacji Gospodarczej, Biura Informacji Kredytowej czy Krajowego Rejestru Dłużników. Kredyt jest brany na firmę, w związku z czym podmiot świadczący pomoc finansową narzuca jeszcze kilka ważnych warunków do spełnienia. Co do zasady, problem z uzyskaniem wsparcia mogą mieć nowe przedsiębiorstwa, które działają mniej niż dwa-trzy lata. 

Kredyt a dochód

Kolejnym aspektem, jaki weźmie pod uwagę instytucja bankowa, jest poziom przychodu oraz dochodu firmy. Bank precyzyjnie oceni naszą zdolność do zaciągania zobowiązań. Na ocenę złoży się nie tylko ogólna kondycja finansowa przedsiębiorstwa, ale także sytuacja materialna, w jakiej znajduje się właściciel działalności gospodarczej. W przypadku większych organizacji, w tym spółek, pod uwagę będą brane wszystkie składniki majątkowe firmy. Sporym atutem może być pozytywna i bogata historia kredytowa. Dotyczy to jednak bardziej doświadczonych i długo funkcjonujących przedsiębiorstw. 

Zalety kredytu

Mimo szeregu trudności natury formalnej, zobowiązanie kredytowe wydaje się dobrym rozwiązaniem dla firm, które osiągają na tyle wysokie dochody, że będą w stanie go spłacić. Ogromnym plusem kupna samochodu z pieniędzy pożyczonych od banku jest to, że w większości przypadków pojazd staje się własnością kredytobiorcy. Oczywiście istnieją wyjątki od tej zasady. Jak już wcześniej wspomniano, niektóre instytucje bankowe traktują kredyt samochodowy w podobny sposób jak hipoteczny i uznają zakupiony pojazd za zabezpieczenie zobowiązania.  

Samochód w leasingu dla każdego?

Do niewątpliwych zalet leasingu należy jego powszechność. Firmy świadczące usługę podchodzą do sprawy mniej formalnie niż banki, czym zyskują przychylność klientów. Z tego powodu leasing to najlepsze rozwiązanie dla młodych firm. Leasingobiorcą może zostać każdy przedsiębiorca, który spełni ograniczone do minimum formalności. Zazwyczaj procedura kończy się na dostarczeniu finansującemu wniosku oraz potwierdzenia zarejestrowania działalności gospodarczej. Po podpisaniu umowy leasingowej, właścicielem samochodu nadal pozostaje leasingodawca. Korzystający może jedynie użytkować pojazd. Co więcej, to na firmie leasingowej spoczywa obowiązek potencjalnej naprawy auta oraz kwestia jego ubezpieczenia.  

Zakup pojazdu a podatki

Wielu przedsiębiorców ma dylemat: samochód w leasingu czy kredyt, patrzy pod kątem optymalizacji podatkowej. Okazuje się bowiem, że sfinansowanie firmowego pojazdu którąś z tych metod, jest dobrym sposobem na zmniejszenie należnego fiskusowi podatku. Należy jednak wiedzieć, że w przypadku kredytu kosztem uzyskania przychodu są wyłącznie odsetki, co mocno zmniejsza atrakcyjność tego rozwiązania. O wiele lepszą możliwość daje z kolei leasing, szczególnie operacyjny. Leasingobiorca może bowiem zaliczyć w koszty całą ratę oraz wszelkie opłaty manipulacyjne. Nie ma przy tym ograniczeń kwotowych czy czasowych. Wszelkie koszty, jakie ponosi właściciel działalności gospodarczej w związku z korzystaniem z leasingu, mogą pomniejszyć podatek!    

Samochód w leasingu czy kredyt – co korzystniejsze

O wiele więcej korzyści przynosi umowa leasingu. Szczególnie wtedy, gdy właścicielowi firmy nie zależy na nabyciu pojazdu na własność, lecz wyłącznie na jego użytkowaniu w rozsądnej cenie. Ogromną korzyścią jest także możliwość wliczenia całej raty leasingowej w koszt uzyskania przychodu. Na plus tej formy finansowania auta przemawiają ponadto niskie opłaty związane z usługą. Leasing a kredyt to jednak dwa różne produkty. To do przedsiębiorcy w ostateczności należy decyzja i ocena, z którego z nich zechce skorzystać. Najlepiej sprawdzić warunki obu, obliczyć koszty całkowite, a w razie wątpliwości skontaktować się z pracownikami danej instytucji, którzy przedstawią szczegóły.

2 komentarze do artykułu “Samochód w leasingu czy w kredycie? Nasze porównanie”

  1. Zamierzam kupić samochód na firmę i nie wiem co mi się lepiej opłaca. Wzięcie kredytu, gotówka czy leasing…?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt z redakcją: kontakt@gospodarka4zero.pl

Właścicielem serwisu www.gospodarka4zero.pl jest spółka MarkOnline Sp. z.o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 70, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem 0000632902, NIP: 5252673149.Użytkownicy korzystają z serwisu www.gospodarka4zero.pl zgodnie z jego polityką prywatności oraz regulaminem serwisu.Administratorem danych osobowych jest MarkOnline Sp. z.o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 70. Dane osobowe są przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane w celach marketingowych przez Markonline Sp. z o.o.. W razie wyrażenia zgody, dane osobowe mogą być przetwarzane w celach marketingowych związanych z przedstawieniem oferty, udostępnianie podmiotom współpracującym z Markonline Sp. z o.o. Dane osobowe mogą być również udostępniane podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail iod@markonline.pl.