Istnieje wiele sposobów na to, by pomnożyć majątek. Chcąc budować swój kapitał, lokujemy zgromadzone środki tak, aby przynosiły one jak największy zysk. Ci, którzy lubią ryzyko i mają do dyspozycji spore sumy, lokują je na giełdzie, jednak wówczas sporo ryzykują. Są na szczęście bezpieczniejsze sposoby na to, by pomnożyć zgromadzone środki. Decydując się na sprawdzone narzędzia, możemy wybrać konta oszczędnościowe, które stanowi ciekawą alternatywę dla lokaty terminowej. Czym odznaczają się te dwa sposoby oszczędzania?
Konta oszczędnościowe i lokata – co je różni?
W pierwszej kolejności warto odnotować pokrótce czym różnią się od siebie lokata i konto oszczędnościowe. Pierwszy produkt finansowy jest zdecydowanie bardziej znany i oswojony przez polskich klientów. Odznacza się jasno określonymi zasadami – obowiązuje niewielkie, najczęściej stałe, oprocentowanie rzędu 1-3% w skali roku. Trzeba jednak zaznaczyć, że tak dobre oferty przeznaczone są głównie dla nowych klientów banku. Ci korzystający z usług dłużej, nie mogą liczyć już na tak preferencyjne warunki. Warto przy tym zaznaczyć, że wyższe zyski odnotowuje się w przypadku lokat długoterminowych, których oprocentowanie jest bardziej opłacalne. Trzeba jednak liczyć się z tym, że tak ulokowane środki są zamrożone, a gdy zechcemy z nich skorzystać – w większości przypadków stracimy wypracowany zysk.
W przypadku konta oszczędnościowego mechanizm oszczędzania wygląda inaczej. Jest to sposób na oszczędzanie dla tych, którzy są gotowi odkładać co miesiąc określoną kwotę. Umowa w tym przypadku jest zawierana na czas nieokreślony, a pieniądze można wypłacać bez utraty odsetek. Bezpłatna wypłata możliwa jest jednak tylko raz w miesiącu, w przypadku kolejnych konieczne jest zapłacenie prowizji określonej w umowie. Niemniej rozwiązanie to jest dobre dla osób, które nie chcą cieszyć się płynnością w dysponowaniu swoimi pieniędzmi.
Konta oszczędnościowe – ranking
Warto pamiętać, że w chwili obecnej na rynku finansowych wiele jest banków oferujących konta oszczędnościowe. Czym różnią się one między sobą? W dużej mierze, niezależnie od firmy, oprocentowanie oscyluje w granicach od 1% do 2,50%. Większe różnice występują w zakresie opłat za wykonywanie przelewów zewnętrznych. W znakomitej większości pierwszy z nich jest bezpłatny, zaś wykonując kolejne, należy wnieść prowizję w wysokości od 5 do 9 złotych. Ciężko zatem stwierdzić, że konto oszczędnościowe przyda się tym osobom, które chcą z jego pomocą regulować swoje codzienne zobowiązania. Trzeba jednak przyznać, że świadomość ponoszonych opłat z pewnością sprawia, że oszczędzanie jest łatwiejsze, bo w większości dokonując operacji finansowych nie chcemy przecież płacić prowizji.
Najlepsze konto oszczędnościowe
Jak wybrać najlepszą ofertę dla siebie? Każdy zadaje sobie to pytanie, ale na szczęście w Internecie pojawiają się rankingi, w których omawiane są konta oszczędnościowe szczególnie warte uwagi. Takie zestawienia pomagają w dokonaniu właściwego wyboru. Właściwa decyzja zależy od odpowiedzi na kilka najważniejszych pytań. Warto bowiem dokładnie określić, czego dokładnie oczekujemy od konta oszczędnościowego. To, że liczy się najwyższe oprocentowanie, jest zrozumiałe. Zawsze należy patrzeć na zyski. Dobrze jednak zdać sobie sprawę z tego, że w przypadku konta oszczędnościowego działa zasada zgodnie z którą oprocentowanie jest niższe wraz ze wzrostem ulokowanych pieniędzy, zatem im więcej pieniędzy lokujemy, tym mniejszy procent nas obowiązuje. Ponadto warto zwrócić uwagę na koszty wykonywanych przelewów i kwoty, dla których obowiązuje najatrakcyjniejsze oprocentowanie. Dodajmy, że założenie konta oszczędnościowego wymaga na użytkowniku założenia również konta osobistego.
Rachunki oszczędnościowe
Kiedy zastanawiamy się nad tym, czy lepiej wybrać konta oszczędnościowe czy lokatę, musimy zobaczyć, gdzie więcej zyskamy. Warto uświadomić sobie, że lokaty zawierane są na okres od 1 do nawet 12 miesięcy, Ich średnie oprocentowanie nie przekracza jednak 3% w skali roku. Najczęściej zależne jest od tego, na jak długi czas lokujemy pieniądze i jaką kwotę chcemy powierzyć bankowi. Nowi klienci mogą cieszyć się lepszymi warunkami niż ci, którzy już nie wpłacają nowych środków.
W przypadku konta oszczędnościowego często możemy zyskać, ale pod warunkiem, że nie będziemy dokonywać zbyt wielu wypłat. Z uwagi na to, że są one płatne – wykonując je zbyt często, możemy nawet stracić. Musimy zatem pamiętać, jaki cel przyświeca nam wtedy, gdy powierzamy bankowi nasze oszczędności. Jeśli chcemy oszczędzać – wybierzmy konto oszczędnościowe. Dokonując regularnych, stałych wpłat, łatwiej uzbierać tam większe kwoty, bo mniejsza jest pokusa wydania gromadzonych środków. Lokata może też pełnić funkcję „funduszu rezerwowego”. Zgromadzone tam środki można wybrać wtedy, gdy przyjdzie ważna, konieczna potrzeba. Wygląda na to, że konto oszczędnościowe jest interesującą alternatywę dla lokaty bankowej. Pozwala na to, by odłożyć pewną sumę pieniędzy, nie narażając się na pokusę wypłacania środków. Nic dziwnego, że coraz więcej osób wybiera tę formę lokowania pieniędzy.